I stället för banan?

Vad kan man ha istället för banan i amerikanska bananpannkakor? Jag har ätit bananpannkaka, den är jätte god men jag vill testa något nytt i. Har du något förslag?

- Daniella L

Jag gissar att du provat blåbär. Ett annat roligt tips är att använda konserverad annanas. Skär i bitar. Cirka två dl kan du blanda ner i en omgång pannkakor.



Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt




Fråga kocken!

Fråga kocken!

Ställ din fråga:
Namn/signatur: 
Din epost (om du vill att vi meddelar dig när du fått svar): 
Jatack, jag vill gärna ha pepparochsalts nyhetsbrev. Ingen spam, ingen reklam - bara våra matnyheter. Du kan när du vill avbeställa prenumerationen.

Tips från LitteraturMagazinet: Sveriges nya litterära magasin: Den 21:a mars är det Världspoesidagen. LitteraturMagazinet har mött den 18 åriga poeten Anton Yoseph


Buffé

Planera sommarens buffé

Buffé är en avslappnad bjudform som ger mycket valfrihet. Säsong för sparris - vi bjuder på buffévarianter som sparris med parmesan eller parmaskinka!

Du nalkas ljuva sommar, med studentfester, skolavslutning och bröllop. Vem vill stå mer än nödvändigt vid spisen då? Enkla tillbehör som färskost, marinerade vita bönor eller ajvarröra kan stå färdiga i förväg, liksom ostpaj.

På buffén kan alla hitta något att tycka om. Klassiker som potatissallad och inkokt lax går alltid hem. Komplettera med focaccia och goda ostar - festen är i land!

 buffemat.se

Morotskakor

Kakor som håller i längden

Saftiga morotskakor med glasyr finns i många smaker. Baka morotskaksmuffins med apelsinsmak!

morotskaka.com

Grilla

Hälsa våren vid grillen

Till Valborg vill vi grilla! Gör en riktigt god potatissallad med bacon som stillar hungern i väntan på den perfekta glöden.

helgmenyn.se


Efterrätter

Saffrans- pannkaka

Finns det en godare efterrätt än saffranspannkaka?

Gyllengul, serverad på klassiskt vis med vispgrädde och salmbärssylt - saffranspannkakan är en riktig, gotländsk läckerhet!

Men kakan är inte svår att lyckas med hemma i köket. Tvärtom är den en lättlagad efterätt som går fint att laga till många.

Prova ett recept på saffranspannkaka i långpanna till helgen! Och skulle du sakna salmbärssylt i skafferiet så prova med björnbär eller hjortron. Succén är given!

Trevlig helg!

 efterratter.se


Viltskav

Renskav med äpple Viltskav kan användas i en lång rad rätter. I en pytt tillsammans med svamp och äpple blir renskav lättlagad vardagsmat.

Glassrecept

Chokladglass Med glassmaskin gör du enkelt den allra godaste glassen. Hemlagad chokladglass kan ingen motstå!
Prenumerera direkt! Gratis!

Risotto

Risotto med fänkål och ruccola Risotto ger festkänsla men går lika bra att laga mitt i vardagen. Glöm inte att använda riktigt smakrik ost! Låt pepprig ruccola och fänkål sätta smak.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...