En av våra läsare, Klara Stenfelt, skickade in följande tips på hur man kan servera pannkakor. "Sjukt gott" skriver Klara.

Tack Klara!

Pannkakor med fetaost och tomater

Matiga pålägg gör pannkakor till perfekt lunchmat, eller kanske i picknickkorgen? Prova dessa medelhavsinspirerade smaker.

Du behöver

  • pannkakor, enligt pannkaksreceptet
  • fetaost
  • tomat i halva skivor
  • färsk basilika
  • olivolja

Gör så här

Lägg en pannkaka på din tallrik.
Smula fetaost i en rand tvärs över pannkakan, ovanpå lägger du tomatskivor, basilikablad och ringlar lite olivolja.
Vik pannkakan dubbel och rulla sedan ihop den.

Läsarrecept

Har du en egen tips på hur pannkakor bör serveras? Dela gärna med dig! Skicka oss ditt bästa pannkaksrecept!

Läsarkommentarer


Kommentar av Pannkaka
25 november 2011

Jättegott! Sitter och smaskar på denna varianten atm. Hade dock varken basilika eller olivolja på men smakade mumma ändå!

p.s jag är en sådan som annars tycker att pannkaka är "efterrätt".

 


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt


Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Koka sylt

Bär kvar i frysen?

Hemkokt sylt är ett fint sätt att ta tillvara säsongens frukt och bär. Dessutom smakar din egen sylt så mycket bättre än den du köper i butiken!

kokasylt.se

Torsdag

Ärtsoppan

Traditionell ärtsoppa på torsdag eller omväxling mitt i veckan? Ja tack till soppa!

sopprecept.se


Fjärde oktober är kanelbullens dag

Fira kanelbullens dag!

Nu kavlar vi upp ärmarna och firar kanelbullens dag med en mäktig butterkaka!

Kanelbullar finns det i många former. Den klassiska kanelbullen är fantastiskt god men med en rejäl dos kardemumma får vi istället minst lika goda kardemummabullar.

Butterkaka är en annan favorit som stått sig i längden, ja, namnet har den förstås från engelskans butter: smör, men innehåller också russin och vaniljkräm... Det är tid att sprida lite kärlek, omtanke och kaneldoft!

 bakabullar.se


Fisksoppa

Lyxig soppa för många. Flera sorters fisk och räkor förvandlar fisksoppan till en riktig festrätt!

Snabba scones

Grahamscones. Snabbaste vägen till nybakat stavas scones. Här med lite grövre mjöl och mycket smak!
Prenumerera direkt! Gratis!

Surdegsbröd

Finaste limporna Blir höstens projekt surdegsbakning? Prova ett gott basrecept med råg.
Under portalen Peppar och salt samlas Magnus Carlstedts uppskattade receptsajter. Webbplatserna når nu en mångmiljonpublik med mer än 100 000 unika besökare i veckan.

Läs mer ...